- VT - Dans A-torp söndag
Kursinfo Anderstorp torsdag
Tider för respektive grupp:
- Kurs 1 grupp 2: A-torp söndag kl. 13:00 (4-6 år). Dansstil: Danslek.
- Kurs 2 grupp 2: A-torp söndag kl. 14:00 (7-9 år). Dansstil: Mixdans med inslag från streetdance. INSTÄLLD!!!
Lokal: Anderstorpsgymnasiets Spegelsal. Karta till lokal:
Via FacebookLedare: Mira Kemi (070-654 78 40) och Alfonsina Ramstedt Mukadi (073-516 96 75).
Kursadministratör: Urban Lundqvist (072-510 13 70).
Kurskostnad: 800 kr
Medlemsavgift: 100 kr. OBS! betalas inte per kurs, utan bara en gång per år oavsett antal kurser som man går!
Lektionslängd: ca 45 minuter.
Antal tillfällen: 10. Tillkommer extra pass inför avslutningen.
Kursstart: söndag 2025-02-09.
Träffar:
- Februari 9/2, 16/2, 23/2
- Mars 9/3, 16/3, 23/3, 30/3
- April 6/4, 13/4, 27/4. OBS! 13/4 är det träning och inte den 20/4!
- Maj 4/5, 11/5
För mer info om kursen samt aktuella datum, besök
https://www.laget.se/AktivUngdomSkelleftea. Klicka på den kurs ni vill gå.
För mer info, klicka på respektive kurs, som hittas till höger om Aktiv Ungdom Skellefteå loggan längst upp, [Välj grupp].
--------------------------------------------------------------
DATUM FÖR KURSER
Danskurserna äger rum varje kommande veckodag med undantag för röda dagar, lov samt eventuella andra undantag, se kalender för respektive kurs för vilka datum som är aktuella.
--------------------------------------------------------------
AVSLUTNING
Avslutning för vårterminen äger rum i aulan på Anderstorpsgymnasiet lördag 17 maj kl. 15, och där kommer alla våra dansgrupper att visa upp sig! Mer information kommer att skickas ut innan avslutningen om när genrep sker för varje grupp.
--------------------------------------------------------------
DANSSTILAR
4-6 år är danslek. Dans blandat med lek. Målet är att de ska lära sig en koreografi med taktövning under kursen. Har samling, uppvärmning, dans och lek, fruktstund följt av dans och lek avslutat med avslappning och avslutning.
7-9 år är mixdans med inslag från den dans som gruppen har. Där man dansar, övar taktkänsla, styrka & såklart uppvärmning varje pass. Lek i max 3-5 minuter, inte mer, då det ska vara fokus på dans. Stretch / avslappning på slutet.
--------------------------------------------------------------
REKOMMENDERAD UTRUSTNING FÖR DANS
- Dans 4-6 år:
Valfri klädsel, men ska vara så att man kan röra sig obehindrat.
Halkfria sockor så kallade Sockiplast, ballerinaskor eller gymnastikskor/mockasiner. Det viktigaste är att de greppar bra.
Frukt.
Vattenflaska (gärna utan skruvkork).
- Dans 7+ år:
Valfri klädsel, men ska vara så att man kan röra sig obehindrat.
Gymnastikskor.
Vattenflaska.